Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasičské hodnosti

12. 11. 2007

Hasičské hodnosti a stejnokroje

    Nejen na soutěžích a hasičských oslavách vídáme hasičské funkcionáře ve slavnostních uniformách a někteří mají dost hodností a dalších zajímavostí na stejnokrojích. Ale přiznejme si otevřeně kolik z nás ví, co která hodnost znamená? 

 Pojďme se tedy podívat, jak vypadaly hodnosti od roku 1901 až do současnosti. Pomůže nám v tom tento odkaz => http://www.feudal.cz/hodnosti/html/historicke_etapy_vyvoje.htm

   

   Již víme, jak hodnosti vypadají a jak se historicky vyvíjely. A společně s nimi se vyvíjely i stejnokroje. Např. tento je z roku 1927.

  

Obrazek

   Každý stejnokroj, ať hasičský, policejní nebo armádní, nám jednoznačně prozradí o jakého příslušníka se jedná. A proto má i jejich nošení svá pravidla, která jsou jednoznačně popsána ve Vyhlášce Ministerstva vnitra =>

http://www.po-bp.cz/upload/prilohy/Stejnokrojovy%20predpis%20SH%20CMS.pdf

   

   Na uniformách nevidíme jenom zlaté knoflíky a hodnosti, ale u některých hasičů také domovenky, získané odbornosti, odznaky nebo také stužky.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

   A co dál? Něco víme o stejnokrojích, víme co znamenají jednotlivé hodnosti, ale možná jen tušíme jak mají být umístěné na stejnokroji. A jako mnoho dalších věcí i toto má svá pravidla. Jaké má být umístění odznaků, hodností apod. na obleku? Na to se podívejte na tomto obrázku.

Obrazek